Studijní program Aplikovaná fyzika a matematika v lékařství a farmacii

hero-31.jpg

Doktorský studijní program Aplikovaná fyzika a matematika v lékařství a farmacii

  1. Základní informace
  2. Přijímací zkoušky
  3. Rámcový studijní plán
  4. Personální zabezpečení
  5. Výzkumné skupiny

1. Základní informace

  • forma studia: prezenční / kombinovaná
  • počet přijímaných studentů do dané formy: 1 / 1
  • jazyk výuky: český / anglický
  • standardní doba studia: 4 roky
  • forma přijímací zkoušky: ústní
  • platnost akreditace: do 29. 5. 2034
  • oblast vzdělávání: Všeobecné lékařství a zubní lékařství (55 %), Farmacie (45 %)
  • zajišťující fakulta: LF HK UK, FaF UK
  • garanti programu: prof. Ing. Jan Kremláček, Ph.D., doc. Dipl.-Math. Erik Jurjen Duintjer Tebbens, Ph.D.

Charakteristika programu

Doktorský studijní program Aplikovaná fyzika a matematika v lékařství a farmacii je určen primárně pro absolventy/ky magisterských studijních programů orientovaných na biomedicínu, přírodní, exaktní a technické vědy. Cílem studijního programu je postgraduální výchova, vzdělávání a vědecký rozvoj odborníků v oblastech zaměřených na výzkum materiálů, biofyzikálních interakcí, zobrazovacích metod, biostatistiku, a matematické a počítačové modelování v lékařství a farmacii.

Informace o uplatnění absolventů

Absolvent/absolventka mezioborového doktorského studijního programu Aplikovaná fyzika a matematika v lékařství a farmacii je všestranně připraven/a pro práci na akademicko-výzkumném pracovišti s biomedicínským zaměřením (např. v biofyzikálních a farmaceutických laboratořích, v interdisciplinárních týmech na klinikách nebo v pracovištích vyvíjejících medicínské přípravky, pomůcky, přístroje či software). Disponuje detailním přehledem o lékařské biofyzice nebo o biologické matematice ve farmacii a s nimi souvisejících medicínsky, přírodovědně a technicky zaměřených oborech. Zvládá aplikovat a rozšiřovat metody biofyzikálního nebo biostatistického výzkumu při vědecké práci na všech úrovních, od základního až po aplikovaný výzkum. Dokáže samostatně kriticky vyhodnocovat nové poznatky v souladu s principy medicíny a farmacie založené na důkazech, navrhnout vědecký experiment k řešení vědeckých otázek biofyzikální, matematické nebo bioinformatické povahy, připravit žádost o grantovou podporu výzkumu, interpretovat, diskutovat a prezentovat výsledky vědecké práce.

2. Přijímací zkoušky

Rámcový obsah ústní přijímací zkoušky

Ústní zkouška v oblasti fyziky a matematiky aplikované v lékařství a farmacii se zaměřením podle dosavadního studia, diplomové práce a očekávaného směru budoucího doktorského studia.
Prezentace návrhu doktorandského projektu.
Část zkoušky bude vedena v anglickém jazyce pro posouzení znalosti angličtiny (alespoň znalost na úrovni B2 je podmínkou).

Podmínky přijetí

  1. Ukončení požadovaného předchozího studia, tj. řádné ukončení studia v magisterském studijním programu
  2. Úspěšné složení přijímací zkoušky

Doplňující podmínky pro bonifikaci (např. praxe)

  • Řádně ukončené studium v magisterském studijním programu Zdravotnická bioanalytika, Farmacie nebo příbuzném oboru (hodnoceno 2 body).
  • Kvalitní diplomová práce vypracovaná na pracovišti alespoň částečně analytického zaměření (hodnoceno 3 body).
  • Uvedení předpokládaného školícího pracoviště a uvedení souhlasu konkrétního školitele s vedením plánovaného doktorandského projektu (hodnoceno max. 5 body).

Kritéria pro vyhodnocení přijímací zkoušky

  1. Úroveň odborných znalostí – posouzena na základě odpovědí na otázky z okruhu témat uvedených v Rámcovém obsahu přijímací zkoušky (lze získat max. 10 bodů)
  2. Předložený doktorandský projekt – hodnocena je komplexnost projektu, moderní metodické přístupy pro řešení a návaznost projektu na již řešená témata v oborové radě (lze získat max. 10 bodů)

Minimální bodová hranice pro přijetí je 20 bodů ze 30.

Děkan rozhodne o přijetí toho/těch uchazeče/uchazečů, který/kteří splnil/i podmínky přijímacího řízení a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil/i v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných uchazečů pro konkrétní program.

Termíny

3. Rámcový studijní plán

Studijní povinnosti

Student je povinen absolvovat nejméně dva povinně volitelné předměty DSP z níže uvedeného seznamu. Školitel doporučí výběr předmětů, které v rámci individuálního studijního plánu schvaluje oborová rada DSP.

  • Základy vědecké práce
  • Lékařská biofyzika a biostatistika
  • Atomistická simulace
  • Biofyzika lipidů
  • Radioaktivně značené biologicky aktivní látky
  • Počítačem podporované projektování léčiv
  • Základy matematické biologie
  • Angličtina
  • Basic statistics for doctoral study

Student se aktivně účastní odborných akcí v ČR a zahraničí s prezentací samostatně dosažených výsledků. Publikuje v zahraničních impaktovaných odborných periodikách. Povinnosti a obsah doktorského studia jsou každému studentovi určeny individuálním studijním plánem (ISP), včetně časového harmonogramu, jehož plnění podléhá pravidelnému ročnímu vyhodnocení OR.

Požadavky na tvůrčí činnost

Minimální požadavek na publikační tvůrčí činnost studenta DSP pro zahájení řízení k obhajobě disertační práce je stanoven takto:

  • student musí být autorem nejméně dvou původních vědeckých prací tematicky spjatých s DSP přijatých k publikaci v době studia. Tyto publikace musí být v časopisech s aktuálním IF vyšším než 0,5 (posuzováno k měsíci přijetí práce) a nejméně u jedné původní práce musí být student prvním autorem.

nebo

  • student musí být prvním autorem původní vědecké práce tematicky spjaté s DSP přijaté k publikaci v době studia a v časopise, který je zařazen v Q1 dle aktuálního ukazatele AIS (posuzováno k měsíci přijetí práce). V případě zařazení daného časopisu do více oborů dle WoS se bude počítat Q1 dle AIS pro obor disertační práce.

Do počtu povinných publikací nelze zařadit publikace typu „letter to editor“, diskuse k jiné vědecké práci, „short communication“, editorial apod. Kvalitu a případnou uznatelnost (přijatelnost) publikace, která nesplní typ výše uvedených původních vědeckých prací pod a) nebo b), ale bude se jednat o publikaci velmi významnou: patent, novou metodiku, vysoce kvalitní přehledovou publikaci apod., posoudí OR a proděkan pro DSP.

Požadavky na absolvování stáží

Student v průběhu studia absolvuje stáž na zahraničním pracovišti v celkové době nejméně tři měsíce, kdy je možné dělení této doby na maximálně tři části. Během stáže student řeší část svého výzkumného projektu a konzultuje, rozvíjí a analyzuje výsledky výzkumu a témata související s disertační prací.

Další studijní povinnosti

Hodnocení průběhu studia se standardně provádí v rámci čtyř milníků – průběžných hodnocení studia s kontrolou splnění studijních povinností, což nezávisle na školiteli hodnotí OR:

Z výše uvedeného vyplývají následující povinnosti studenta a jejich zavedení do SIS:

  1. po 6 měsících studia od začátku studia - student předloží minimálně 5 stránkový (A4) popis výzkumného projektu k tématu svého studia s jasnou deklarací aktuálního stavu problematiky, hypotéz, vědecké otázky, hlavních a vedlejších cílů výzkumného projektu (práce), používaných metod, předpokládaného vědeckého přínosu a finanční rozvahy. Do výše uvedeného rozsahu popisu se nepočítá přehled literárních zdrojů. Tento požadavek může být splněn podáním grantu GAUK či ekvivalentního vědeckého projektu v 1. úseku studia;

  2. nejpozději do konce prvního roku studia student prezentuje stav dosažených výsledků a zvládnutých metod formou zápisu do SIS;

  3. nejpozději do konce druhého roku studia student prezentuje data z výzkumu zpracovaná statistickými metodami a předloží kopii sepsané žádosti o grantovou podporu řešení svého výzkumného projektu nebo doloží aktivní zapojení do grantového projektu školitele a zanese do SIS;

  4. nejpozději do konce čtvrtého roku studia student předloží prvoautorský rukopis původní vědecké práce, který je ze strany školitele připravený k odeslání do časopisu s IF ≥ 0,5 a vloží do SIS a současně doloží přehled prezentací výsledků řešení svého výzkumného projektu na odborných vědeckých akcích.

    Z výše uvedeného vyplývají následující povinnosti studenta a jejich zavedení do SIS:

    • předložení vlastního výzkumného projektu k tématu disertační práce,
    • podání samostatného návrhu žádosti o grantovou podporu nebo aktivní zapojení do grantu školitele,
    • prezentace výsledků vlastní vědecké práce na odborné akci/konferenci v pozici prezentujícího autora,
    • připravení prvoautorského rukopisu původní vědecké práce, která je tématem jeho disertační práce, do časopisu s IF vyšším než 0,5.
  5. ENG: a současně doloží přehled prezentací výsledků svého výzkumného projektu na odborných vědeckých akcích.

    Z výše uvedeného vyplývají následující povinnosti studenta a jejich zavedení do SIS:

    • předložení vlastního výzkumného projektu k tématu disertační práce,
    • předložení samostatného návrhu žádosti o grantovou podporu nebo aktivní zapojení do grantu školitele,
    • prezentace výsledků vlastní vědecké práce na odborné akci/konferenci v pozici prezentujícího autora,
    • připravení prvoautorského rukopisu původní vědecké práce, která je tématem jeho disertační práce, do časopisu s IF vyšším než 0,5.

Témata disertačních prací

Státní doktorská zkouška

Státní doktorská zkouška se zaměřuje na vědní základ oboru a disciplín souvisejících s tématem disertační práce. Státní doktorská zkouška bude provedena formou pohovoru se zaměřením na širší oblasti výzkumu doktoranda spolu s obhajobou disertační práce.

4. Personální zabezpečení

Oborová rada

Předseda a garant studijního programu

  • prof. Ing. Jan Kremláček, Ph.D.,
  • doc. Dipl.-Math. Erik Jurjen Duintjer Tebbens, Ph.D.

Členové oborové rady

  • doc. RNDr. Aleš Bezrouk, Ph.D.
  • doc. Dipl.-Math. Erik Jurjen Duintjer Tebbens, Ph.D.
  • doc. Ing. Josef Hanuš, CSc.
  • doc. RNDr. Iveta Hnětynková, Ph.D.
  • prof. RNDr.Hana Kolářová, CSc.
  • prof. Ing. Jan Kremláček, Ph.D.
  • doc. Ing. Petra Matoušková, Ph.D.
  • Mgr. Petra Pullmanová, Ph.D.
  • doc. RNDr. Karel Volenec, CSc.

Další členové komise pro státní doktorskou zkoušku a obhajoby disertačních prací mimo členy OR

  • Mgr. Pavel Bárta, Ph.D.
  • Mgr. Veronika Bernhauerová, Ph.D.
  • Eugen Hruška, Ph.D.
  • prof. MUDr. RNDr. Milan Kaška, Ph.D.
  • Mgr. Zuzana Novická
  • Mgr. Jana Pavlíková Přecechtělová, Ph.D.
  • doc. PharmDr. Jan Zitko, Ph.D.

5. Výzkumné skupiny vedené školiteli v rámci doktorského studijního programu Bioanalytické metody

In silico modely, statistika a další matematické postupy pro farmaceutické a biomedicinské vědy

Matematická farmacie
Vedoucí: doc. Dipl.-Math. Erik Jurjen Duintjer Tebbens, Ph.D.

Výzkumná skupina pro studium mechanismů xenobiotické rezistence
Vedoucí: doc. Ing. Petra Matoušková, Ph.D.

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS