Souhrn
Charakteristika programu
Farmaceutická analýza je profilovým farmaceutickým programem, který je v teoretické i experimentální oblasti směrován na zajištění jakosti a bezpečnosti léčiv, čímž nezastupitelně plní jednu ze základních funkcí farmacie. Farmaceutická analýza je programem úzce spjatým s farmaceutickou praxí. Zasahuje prakticky do všech oblastí farmacie - od výzkumu a vývoje nových účinných látek přes analytické studie související s vývojem nejrůznějších lékových forem až po stanovení léčiv a metabolitů v lidském organismu. Studijní plány jsou u studentů doktorského studia koncipovány individuálně s ohledem na jejich pregraduální vzdělání a zaměření disertační práce. Výuka probíhá formou doporučených přednášek, seminářů, konzultací a samostudia doporučené literatury. Velký důraz je kladen na kvalitní experimentální práci a výstupy formou publikací ve vědeckých časopisech. V rámci disertační práce řeší student doktorského studia úkol, který je zpravidla součástí vědecko-výzkumného programu školícího pracoviště. Nosnými tématy jsou analytické studie léčiv s využitím chromatografických metod a neseparačních průtokových metod.
Rámcový obsah přijímací zkoušky
Ústní zkouška z Instrumentálních metod používaných v kvalitativní a kvantitativní analýze, ověřující základy chemické analýzy, lékopisné kontrolně-analytické metody hodnocení léčiv.
Část zkoušky v anglickém jazyce pro posouzení znalosti angličtiny (alespoň znalost na úrovni B2 je podmínkou).
Doplňující podmínky pro bonifikaci (např. praxe)
Řádně ukončené studium v magisterském studijním programu na farmaceutické fakultě nebo fakultě s přírodovědným nebo chemickým zaměřením (hodnoceno 2 body).
Diplomová práce na vysoké úrovni vypracovaná na pracovišti analytického zaměření (hodnoceno 3 body).
Uvedení předpokládaného školícího pracoviště a uvedení souhlasu konkrétního školitele s vedením plánovaného doktorandského projektu (hodnoceno max. 5 body).
Kritéria pro vyhodnocení přijímací zkoušky
- Úroveň odborných znalostí – posouzena na základě odpovědí na otázky z okruhu témat uvedených v Rámcovém obsahu přijímací zkoušky (lze získat max. 10 bodů)
- Předložený doktorandský projekt – hodnocena je komplexnost projektu, moderní metodické přístupy pro řešení a návaznost projektu na již řešená témata v oborové radě (lze získat max. 10 bodů)
Minimální bodová hranice pro přijetí je 20 bodů.
Děkan rozhodne o přijetí toho/těch uchazeče/uchazečů, který/kteří splnil/i podmínky přijímacího řízení a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil/i v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných uchazečů pro konkrétní program.
Podmínky přijetí
- Ukončení požadovaného předchozího studia, tj. řádné ukončení studia v magisterském studijním programu
- Úspěšné složení přijímací zkoušky
Informace o uplatnění absolventů
Doktorský studijní obor Farmaceutická analýza je zaměřen na oblast farmaceuticko-analytického hodnocení léčiv, bioanalytické studie a vývoj nových metodik pro hodnocení léčiv. Doktorandi si rozšíří teoretické základy farmaceutické analýzy a získají odborné návyky při experimentální práci s moderními analytickými přístroji.
Absolventi jsou odborníci na analýzu léčiv – vývoj nových analytických metodik, validaci analytických metod, stabilitní studie a bioanalytické monitorování léčiv. Absolventi mohou pracovat v kontrolních laboratořích zabývajících se lékopisným hodnocením léčiv, v klinických laboratořích nemocnic, v kontrolních laboratořích farmaceutických firem a výzkumných ústavů.