Zahraniční zájezd Slovinsko & Německo 2007

Jak jsme vás již informovali, tak loni nově vzniklý Klub přátel ČFM navázal na cestovní a poznávací tradice Spolku pro vybudování Českého Farmaceutického Muzea a uskutečnil tak ve dnech 19. 5. – 26. 5. 2007 již 11. zahraniční zájezd pro své členy. Cesty se zúčastnilo 37 zájemců z různých koutů republiky, kteří tvoří stabilní základ Klubu a mnozí opakovaně finančně přispívají na činnost Spolku k podpoře dalšího rozvoje ČFM.

Cílem cesty bylo hlubší poznání úspěšně se rozvíjejícího Slovinska nejen po stránce společenské, kulturní, turistické, ale i historické a neopomenuli jsme rovněž sledování dalšího vývoje ve farmaceutické výrobě či péče o životní prostředí.

Poslední den cesty jsme věnovali návštěvě známého a dnes turisticky významného místa v sousedním Německu, a to „Orlího hnízda“ v horách u Berchtesgadenu a jezera Königssee.

Cestu jsme vykonali autobusem ve spolupráci s CK Kompas Praha. Zahájili návštěvou Mariboru, kde jsme shlédli nejen historická místa a muzeum vinné révy, ale rádi vyslechli několik zajímavých informací o působení a vlivu českých lékárníků v počátku minulého století. Neopomněli jsme návštěvu známého vinného sklepa Vinag. Dalším cílem byla návštěva hradu v městě Ptuj i s jeho trvalou historickou expozicí, která byla aktuálně doplněna výstavkou a ochutnávkou potravinových výrobků a domácího využití obiloviny pohanky.

V hlavním městě Lublani jsme se ubytovali na dvě noci. Seznámili jsme se nejen s historií, ale i životem a aktivním působením architekta J. Plečnika, který zanechal trvalé památky i u nás (úpravy Pražského hradu či kostel na náměstí Jiřího z Poděbrad). Z města jsme se rovněž vydali k návštěvě světově známých míst, jako jsou Predjamski Grad (viz foto), který je postavený ve 123 metrů vysoké dutině převislé skály, a to již koncem 12. století. Odtud je jen kousek do Postojnské jeskyně, která je perlou oblasti Krasu a my jsme za pomoci vláčku nahlédli 2 km do nitra jeskyně a dalších 1,5 km prošli pěšky nejhezčí zpřístupněnou částí z celkových 20 km. V této oblasti jsme ještě stihli navštívit i vyhlášenou farmu (hřebčín) Lipica, kde přes 300 let chovají známé bílé lipicány. Název je odvozený od lípy, která je rovněž národním stromem.

Z Lublaně jsme se vydali k návštěvě krásných ledovcových jezer Bohinj a Bled (obr.), přičemž jsme všichni zdolali i výstup 534 schodů k vodopádu a prameni řeky Sava Bohinjka - Slap Savica. Odtud jsme pokračovali k návštěvě zimního sportovního areálu Planica, shlédli přírodní rezervaci Zelenci a dojeli do horského městečka Kranjska Gora. Zde nás přivítali zástupci firmy Sandoz. Obchodní ředitelka z Lublaně Mgr. M. Šopar-Urleb, nás ve svojí prezentaci seznámila s historií firmy, změnami a fúzemi s firmou LEK a HEXAL a předpokládaným vývojem na trhu léčiv. Ředitel pražského zastoupení MUDr. A. Pardo vše doplnil o působení v ČR. Přátelské setkání bylo dovršeno předáním upomínkových dárků z naší strany a slavnostní večeří, kterou pro nás připravili.

Další den jsme vyjeli v národním parku Triglav na známý průsmyk Vršič, vystoupali na blízký vrchol, zhlédli krásné panorama Julských Alp. Odtud jsme se vydali do údolí řeky Soči, kde jsme uskutečnili výstup k jejímu prameni - Izvir Soči. Náročný výstup, za pomoci lan, dokončilo jenom 11 účastníků, kteří však nelitovali. Po odpočinku jsme navštívili v údolí Trenty alpskou botanickou zahradu „Juliana“, založenou r. 1926. Zde se mnozí potěšili spektrem a krásou rozkvetlých květin. Opustili jsme Alpy a přejeli na dvě noci až do města Nova Gorica, které je z poloviny územím Slovinska a z poloviny Itálie. Známé je jako Las Vegas Slovinska, což jsme si ověřili v právě otevřeném Casinu našeho hotelu. I zkušenost je výhra!

Zajímavostí byla pro nás návštěva vinařské oblasti a výrobce vína „Goriška Brda“ v Dobrovu. Zde jsme se seznámili jak s výrobou, tak provedli ochutnávku vybraných bílých i červených vín a rovněž nákup z vinotéky. Prohlédli si městečko i se zámkem, překonali úmorné vedro a strávili příjemné odpoledne v sousedním městečku Medana, posezením v restauraci Belica, s krásným panoramatickým výhledem na celou oblast.

Předposlední den jsme se vydali k návštěvě hradu Štanjel, který je dodnes obývaný. Jsou zde památky ze života lidí ve středověku, ale i novější stavební vlivy hradeb, fasád a hlavně zahrady Maxe Fabianiho z let 1920 -30. Dalším naším cílem byla návštěva výrobního podniku v Kobljegavu, který je známý svojí chráněnou jedinečnou a charakteristickou přípravou sušené šunky pršut. Ochutnávka spojená s připíjením zdejšího fialově zbarveného vína byla poznávací lahůdkou. Po obědě jsme dojeli k moři a to do starého rybářského městečka Piran. Stihli jsme se nejen seznámit s jeho úzkými uličkami v historické části, vykoupat v moři, ale vyjít i na vrch s kostelem a hradbami a kochat se nočním osvětlením celé oblasti.

Poslední den jsme se vydali na zpáteční cestu s cílem shlédnout ještě stavbu, kterou nechal vybudovat M. Bormann pro Adolfa Hitlera k jeho 50. narozeninám a je známá jako „Orlí hnízdo“ (obr.), dnes jako Kehlsteinhaus ve výšce 1 834 m. Za zmínku stojí, že jsme za 7 hodin překonali výškový rozdíl až 1 900 m! Místní průvodce nás seznámil nejen s historií vybraného místa a okolí, výstavbou, její náročností, unikátní technologií, použitou pro tunel (141 m.) a příjezdovou cestu, dodnes fungujícím výtahem pro 41 osob, který překoná 141 metrů za 41 vteřin, ale i poválečnou historií, vnitřním vybavením a nakonec i krásou okolních hor. Místo je přístupné od jara do podzimu a má zvláštní pečlivě organizovaný režim návštěv. Přestože jsme se zde zdrželi déle, než bylo plánováno, stála návštěva za to, aby překlenula únavný noční dojezd účastníků až do svých domovů v ČR.

Ke zdařilému průběhu celého zájezdu přispěla nejen přátelská atmosféra a nálada účastníků, ale i krásné letní počasí, které nás provázelo po celou cestu.

Za podporu a pochopení aktivit Klubu přátel ČFM děkujeme představitelům a firmám KRKA, zast. v ČR, SANDOZ, s.r.o. a ZENTIVA, a.s., kteří dlouhodobě podporují činnost a práci SpVČFM.

 

Příští, již 12. zájezd se uskuteční do Bratislavy a okolí ve dnech 27. – 30. 9. 2007.

 

RNDr. Petr R. Palouš
předseda KP ČFM

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS