Přehled výzkumné činnosti

Výzkumná činnost je rozdělena do tří stěžejních oblastí:

  • Kapalinová chromatografie – vypracování a validace metod pro analýzu biologicky aktivních látek s využitím nejnovějších trendů (nové typy stacionárních fází, UPLC, hmotnostní detekce aj.) V oblasti chromatografických metod převažuje na pracovišti metoda HPLC. V této oblasti je výzkum zaměřen na vývoj metod pro analýzu přírodních látek (antioxidantů) v rostlinných extraktech a poslední době ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Hradci Králové na vývoj nových metod pro analýzu vitaminů a dalších látek v biologických tekutinách. Metody HPLC jsou také využívány při vývoji a validaci metodik pro stanovení chemických léčiv a jejich degradačních produktů, výrobních nečistot a konzervancií. Vývoj uvedených metod je řešen v rámci akreditované laboratoře - Kontrolní laboratoř 526, které byl vydán certifikát SVP SÚKL s rozsahem činností - fyzikální, fyzikálně-chemické a chemické zkoušení léčiv. Nejmodernější technikou používanou pro charakterizaci látek je metoda UPLC-MS (vysokoúčinná kapalinová chromatografie ve spojení s hmotnostní detekcí).
  • Elektroforetické metody – studium elektroforetických vlastností biologicky aktivních látek; vývoj a validace elektroforetických metod se spektrofotometrickou a vodivostní detekcí. Na poli separačních elektromigračních metod převažuje v současné době výzkum v oblasti kapilární elektroforézy a její různé modifikace, např. micelární elektrokinetická chromatografie, které nacházejí uplatnění při chirálních separacích a při analýze přírodních látek (antioxidantů). Významnou úlohu zaujímá kapilární elektroforéza ve vývoji a validaci metod pro stanovení obsahu léčiv ve vícesložkových farmaceutických přípravcích. Nezastupitelnou úlohu zaujímá metoda kapilární izotachoforézy a zejména její on-line kombinace s kapilární elektroforézou, využívanou pro on-line úpravu vzorku před analýzou při vývoji původních metod pro analýzu přírodních látek v rostlinných extraktech.
  • Automatizace analytických postupů – Průtoková injekční analýza a Sekvenční injekční analýza a jejich využití pro analýzu biologicky aktivních látek Rozvíjení mikrochemické techniky analýzy v plynulém toku - průtoková injekční analýzy (FIA) s důrazem na studium sorpce na pevnou fázi v průtokovém systému a optimalizaci parametrů průtokového systému včetně konstrukce různých detekčních systémů. Vývoj, testování a aplikace hardware a software pro nejnovější variantu průtokové analýzy - sekvenční injekční analýzu (SIA) v programově řízeném toku kapaliny s využitím zejména chemiluminiscenční detekce, průtokových reaktorů, on-line prekoncentrace a úpravy vzorků a integrace separačního kroku do průtokového systému. V oblasti farmaceutické analýzy jsou vyvíjeny SIA metody pro automatizované sledování disoluce a liberace léčiv v reálném čase. Zapojením monolitických kolon do systému SIA byla na katedře analytické chemie vytvořena originální technika Sekvenční injekční chromatografie s cílem aplikace metody pro analýzu farmaceuticky významných látek.

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS