Galerie Na Mostě - uskutečněné výstavy 2017

Memoriál Prof. Ivo Haise

41. ročník výstavy prací studentů a zaměstnanců Farmaceutické fakulty UK,
33. ročník výstavy prací dětí zaměstnanců a studentů FaF UK,
11. ročník výstavy Erasmáci na cestách - fotografie

Výstava probíhala ve dnech 10. 4. - 5. 5. 2017 v Galerii Na Mostě.

Výstavu uspořádala Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové a Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea ve spolupráci s VOS.

Boris Šlechta 80: Pohádky a sny

Výstava probíhala od 13. 3. do 7. 4. 2017 v Galerii Na Mostě.

UkázkaBoris Šlechta (nar. 1937) je z rodu všestranně nadaných umělců. Jako výtvarníka, loutkáře a herce si ho od roku 1960 pamatují návštěvníci královéhradeckého Divadla Drak, v letech devadesátých hrál v hradeckém Klicperově a pardubickém Východočeském divadle. Objevil se i v několika českých filmech a výraznou stopu zanechal jako interpret v Československém a později v Českém rozhlase. Je znám i jako básník a spisovatel.

Kreslí od útlého věku. Základy uměleckých řemesel si osvojil na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze, kde v roce 1956 maturoval v ateliéru Rudolfa Beneše. Jeho výtvarná tvorba je často spjata s divadlem, na přelomu padesátých a šedesátých let na sebe upozornil řadou zdařilých opusů scénografických. Však i do hradeckého Draku nastoupil původně jako výtvarník. Jeho loutky jsou dnes k vidění i v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi.

V některých jeho obrazech lze vystopovat vliv fauvismu, ale osobitý je tím, jaký svět vytváří a jak na něj nahlíží – rodina, přátelé z divadla, ilustrace k pohádkám, okouzlení loděmi a železnicí dob dávno minulých – to vše vedle až cizelérsky zvládnuté kresby a malby na diváka dýchne vlídností citlivého vypravěče, který obdařen zkušeností divadelníka přenáší na plátna a čtvrtky příběhy i sny, které by jinak nemilosrdně odvál čas.

Umělecké novoročenky ze sbírky MUDr. Rudolfa Príbyše

PFVýstava probíhala od 13. 2. do 10. 3. 2017 v Galerii Na Mostě.

POUR FÉLICITER - PLENAM FORTUNAM PF - PRO ŠTĚSTÍ - NOVOROČENKY

Novoročenky jsou projevem zdvořilosti, posílané náhradou za osobní blahopřání při setkání s lidmi, k nimž nás váže úcta, vděčnost, sympatie nebo další formy náklonnosti. Letošní přehlídka uměleckých novoročenek vám přináší dalších známých i neznámých 40 umělců a jejich vybraných lístků.

A nejenom to. Vystavili jsme i ukázky japonských umělců - grafiků, mimo jiných i Yonejiro Sato /1915 - 2001/ a Küchiro Kawata /1922 - 2008/, u kterých převažuje dřevoryt s jednoduchou barevností a motivy rostlinnými a znameními roku. Moderní japonská grafika užívá od dvacátých let minulého století vedle tradičních technik také litografie a hlubotisku.

Patrick Marek - Fotografie

Výstava probíhala od 9. 1. do 10. 2. 2017 v Galerii Na Mostě.

Lucien Dibuis-Photo of the Year JJA Awards 2016 Patrick Marek je jedním z nejrespektovanějších českých fotografů specializujících se na svět velkých pódií, jazzu a vážek. Tedy vlastně na světy dva, zdánlivě nespojitelné. Přesto podobně jako Jakyll a Hyde, dvě osobnosti v jedné, přes den stojí ponořen do zátočin a bažin, čeká na záběr vážky, zatímco večery tráví ve světle reflektorů. Markova tvorba spojuje tichou nostalgii k řádu přírody s fascinací z expresivity a neodhadnutelnosti jazzu. Obě témata zachycuje od konce 90. let.

Jeho záběry přebírají domácí i zahraniční časopisy a servery: Bass Player (titulní strana se snímkem Avishai Cohena), Jazz Japan, Modern Drummer, Rock & Pop, Barák, Harmonie, Mladá Fronta Dnes a mnohé další. Spolupracuje s řadou zahraničních festivalů i významných domácích přehlídek. Markovy snímky – jak ze světa hudby, tak z přírody – nalezneme v mnoha publikacích. Jeho fotografie vážky získala čtvrté místo v soutěži časopisu National Geographic.

Je zakladatelem a porotcem soutěže Jazz World Photo.

Vloni obdržel cenu americké Asociace jazzových novinářů za nejlepší jazzovou fotografii roku a stal se tak teprve čtvrtým Evropanem, který získal toto prestižní ocenění.

© 2017 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS